• "Sağlığınız Bizim İçin Değerli"
Randevu Talep Formu

AKUPUNKTUR

Image

AKUPUNKTUR TEDAVİSİ

Akupunktur Tedavisi uygulamasında rahatsızlığın durumuna göre Kulak Akupunkturu ya da Vücut Akupunkturu yapılmaktadır. Bazı durumlarda iki yöntem birlikte de uygulanabilmektedir.

Akupunktur birçok rahatsızlığın tedavisinde uygulanabilmektedir. Başlıca kullanım alanları olarak;

 • Migren Tedavisi,
 • Ağrı Tedavisi,
 • Obezite,
 • Depresyon Tedavisi,
 • Sigara Bırakma Terapisi,
 • Süt Artırımı,
 • Kısırlık ve İktidarsızlık Rahatsızlıkları,
 • Sedef Hastalığı,
 • Baş Dönmesi,
 • Hipertansiyon Tedavisi,
 • Konsantrasyon Azlığı,
 • Kulak Çınlaması belirtilebilir.

Akupunktur uygulamasında kişiye özel, steril tek kullanımlık iğneler kullanılmaktadır.

Akupunktur tedavisi sırasında vücuda ilaç ya da kimyasal madde enjekte edilmediği için hiçbir yan etkisi yoktur.

AKUPUNKTUR İĞNELERİNİN ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Image

Akupunktur iğneleri çok çeşitli boylarda çok çeşitli kalınlıklarda ve çok farklı materyallerden yapılabilir. Akupunktur iğneleri 1 mm uzunluktan, 40 mm ye kadar çeşitli uzunluklarda ve farklı materyallerden üretilmiştir. Bazı iğneler çelikten üretilirken bazı iğnelerde gümüş kaplıdır. Akupunktur iğnelerini bir diğer türlü ise kulak akupunkturu iğneleridir. Bu iğneler yapışkan bir bandı üzerine yapıştırılmış ve bu yapışkan bant sayesinde kulağa çok kolay uygulanır ve kulaktan çok kolay bir şekilde çıkartılır.

Akupunktur her zaman iğneyle yapılan bir işlem de değildir, çok çeşitli bitki tohumlarını gene yapışkan bir bant üzerine yapıştırılarak genellikle kulağa uygulanması yöntemiyle de yapılır.

Akupunktur da ana mantığı cilt altında bulunan dokunma hücrelerini aktiflenmesidir. Bu dokunma hücrelere bazen iğneyle, bazen basınç yoluyla bazen de çeşitli moleküllerle uyarılarak aktifleştirilebilir.

KULAK AKUPUNKTURU NASIL UYGULANIR?

Kulak akupunkturu uygulaması kulak memesini bir insan başı olarak kulağın en üst kısmında ayaklar olarak kabul ettiğimizde, kulağın iç kısmında yer alan iç halkayı da omurgamız olarak kabul edebiliriz.

Bu felsefeyle kulakta ters şekilde yer almış baş aşağıda, ayakları yukarıda bir insan figürü olduğunu düşünebilirsiniz. Aynı vücut akupunkturunda olduğunu gibi ilgili bölgeler ilgili rahatsızlıklara göre iğnelenir.

Akupunktur uygulaması sadece ağrı olan ya da hastalık olan bölgeye iğne batırmak olarak düşünmemek gerekir. Akupunkturda hem yakın noktalar, hem de uzak noktalara iğneler batırılarak yapılan bir uygulamadır.

Image

Örnek vermek gerekirse; iç organlarımızı ilgilendiren her rahatsızlıkta hem eller hem ayaklar bazen baş bölgesinde iğnelenmesi gerekir.

Akupunktur ana felsefe olarak ellerde başlayan ve biten altı meridyen, kollarda başlayan ve biten altı meridyen olduğunu düşünür. Bu altışar meridyenin de üçü ellerde biter, üç ayaklarda biter ve üç ellerine başla, üçü de ayaklarda başlar. İşte bu altı meridyen arasındaki enerji yollarının düzenlenmesi organize edilmesi olayı akupunkturun ana felsefesidir. Kulak akupunkturunda da benzer bir durum mevcut.

AKUPUNKTUR UYGULAMASI HANGİ BÖLGELERDE KULLANILMAKTADIR?

Akupunktur uygulaması vücutta çok farklı bölgelere uygulanabilmektedir. En yaygın olunan olarak bilinen kulak ve vücut akupunktur dışında bir çok akupunktur türü vardır.

Akupunktur baz bölgeleri vücudumuzun bir yansıması olarak kabul eder. Bu bölgeler saçlı derimiz, kulaklarımız, sternum denen kaburgaların ön hattı birleştiği kemik, el ve ayaklardır. Bu bölgelerin tamamında vücudumuzun tüm organlarını tüm uzuvlarının birer temsili bulunmaktadır. Yani akupunktur uygulaması tüm vücutta yapıldığı gibi bu sayılan bölgelere de birer mikro sistem şeklinde de uygulama yapılabilir.

AKUPUNKTUR UYGULAMASI NASIL UYGULANMAKTADIR?

Akupunktur uygulaması bir iğne yardımıyla uygulanabilir. Aynı zamanda kulağa yerleştirilen çok küçük mikro iğneler yardımıyla da uygulandığı olur. Bazen gene kulağa olmak üzere bitki tohumları da kullanılabilir. İğneler 1 mm uzunluğunda dört santim uzunluğa kadar değişiklik gösterebilir. İğneler genellikle Çelikten üretilen iğneler olup bazı iğneler de dışı gümüş kaplıdır.

Akupunktur uygulaması yukarıda saydığımız materyalleri vücutta belli bir süre kalıp tekrar çıkartılması işlemidir. Bu süre akupunktur iğnelerin de 20 dakika iken akupunktur tohum ve kulak iğnelerin de her seans uygulanan bir sonraki seans çıkartılmak şeklinde de olabilir.

AKUPUNKTUR UYGULAMASI FAYDALARI NELERDİR?

Image

Akupunktur uygulamasının en büyük faydası tamamen doğal yollarla vücudun kendisinde olan tedavi mekanizmalarını etkili hale dönüştürülmesi işlemidir. Akupunktur uygulaması yan etkisi olmayan uygulamalar arasında sayılabilir. Uygulama yerinde kızarıklık şişlik morluk dışında vücutta herhangi bir yan etki sağlamaz. Bu sebeple kimyasal ilaç uygulamalarına göre çok daha güvenlidır. Aynı zamanda akupunktur uygulaması yukarda saydığımız bir çok tedavi de etkin rol oynamaktadır. Akupunktur uygulamalarının bir tamamlayıcı tıp uygulaması olduğunu unutmadan yukarda sayılan hastalıklarda akupunkturdan destek almanız muhakkak faydası olacaktır.

AKUPUNKTUR UYGULAMASI KAÇ SEANS UYGULANMAKTADIR?

Akupunktur uygulaması ortalama 15-20 seans şeklinde uygulanır. Kulak akupunkturun da seans sayılarda yarı yarıya azdır. Vücut akupunkturu haftada iki ya da üç kez uygulanırken, kulak akupunkturu uygulaması haftada bir ya da iki şeklinde uygulanır. Akupunktur uygulaması en az beş hafta süren bir uygulamadır.

AKUPUNKTUR UYGULAMASI ETKİSİ NE ZAMAN BAŞLAMAKTADIR?

Akupunktur uygulamaların etkileri sekizinci, dokuzuncu SEANSLAR da başlar. İlk etkiler hemen ortaya çıksa da bu etkiler geçicidir. Hemen ortaya çıkması geçici olmasından kastınız, uygulama günü ve ertesi gün kendini iyi hissetmek ama bu etkinliğin devamlı olmamasıdır. Sekizinci, dokuzuncu seanslara gelindiğinde etki kalıcı hale gelmeye başlar. Etkinin bir ömür boyu kalıcı halde kalabilmesi için 15-20 seanslık uygulamaların tamamını uygulanması gerekir.

Akupunktur uygulamaları sonrası tamamen kür olan hastalıklar, tamamen iyileşen hastalar, eski rahatsızlığına ait risk faktörlerini ortadan kaldırılır hayatından tamamen çıkartır ise tekrar nüks etme ihtimali çok çok azdır. Demeye çalıştığımız şey şudur ki, akupunktur uygulamasıyla tamamen kür sağlanırsa ve risk faktörleri ortadan kaldırılırsa büyük olasılıkla o hastalık tekrar nüks etmeyecektir. Akupunkturdan fayda görememe ihtimalimiz de mevcuttur.

AKUPUNKTUR UYGULAMASI SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Akupunktur uygulaması öncesinde uygulama alanının temiz olması akupunktur uygulaması sonrasında da uygulamalarının temiz tutulmaya devam edilmesi genel olarak akupunktur uygulamalarında yeterlidir.

Herhangi bir pıhtılaşma probleminiz veya kanımızın pıhtılaşma süresini uzatan kan sulandırıcı herhangi bir ilaç veya madde kullanmadığını sürece akupunktur uygulaması sonrası kızarıklık morluk şişlik dahil beklenen bulgular arasında değildir.

Çok hassas ciltlerde akupunktur uygulama sonrası kızarıklıklar şişlikler olabilir.

AKUPUNKTUR UYGULAMASI ETKİSİ NE KADAR SÜRER ?

Akupunktur uygulamalarının etkisi bazı rahatsızlıklar da bir ömürdür. Akupunktur felsefesi vücudumuzdaki enerji hatlarının düzene sokulması üzerine kurgulanmıştır. Bu enerji yolakları düzene sokulduğunda ve enerji yolları arasındaki enerji akışı tamamen normale döndükten sonra akupunktur uygulaması sonrası fayda bir ömür devam edecektir.

Tekrar bu enerji yolları bozulmazsa çevresel ya da genetik risk faktörleri nedeni ile, rahatsızlığın tekrar ortaya çıkması çok küçük bir ihtimaldir.

AKUPUNKTUR UYGULAMASI FİYATI NEDİR?

Akupunktur uygulamalarının fiyatları, akupunktur yönteminin çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıntılı bilgi için uygulama yapılacak klinikle iletişime geçmekte fayda vardır.

Detaylı bilgi için bizimle İLETİŞİME geçebilirsiniz.

Mutlukent Mah. 1973.Sok. No: 8 Ümitköy Çankaya ANKARA

Hemen Arayın: 0312 236 65 62


Doktorunuza Sorun

Biz Sizi Arayalım