• "Sağlığınız Bizim İçin Değerli"
Randevu Talep Formu

Bağımlılık Tedavisi

Image

AKUPUNKTUR BAĞIMLILIK TEDAVİSİ

Bağımlılık tedavisi uygulamalarında akupunktur önemli bir yere sahiptir. Akupunktur bağımlılık tedavisi uygulamasında uygulayıcı hekim tarafından öncelikli olarak bağımlılığın hangi maddeye olduğu saptanmaktadır. Sonrasında bu maddenin beynin hangi bölgelerine etki ettiği belirlenmektedir.

Bağımlılık Tedavisi uygulamasında akupunktur maddenin etki ettiği beyin bölgelerine giden sinir sistemlerine uyarıcı etkiler verilerek uygulanmaktadır.

Akupunktur ile zayıflama da bir bağımlılık mücadelesi olarak belirtilebilir. Ayrıca sigara, alkol, eroin, esrar, kokain gibi bağımlılıklar da Akupunktur ile tedavi kapsamında yer almaktadır.

AKUPUNKTUR UYGULAMA ŞEKLİ

Image

Bağımlılık tedavisinde, önceden tespit edilen maddenin beyinde etki ettiği bölgeye giden sinirler, akupunktur iğneleri ile uyarılarak endorfin salgılanması sağlanır. Bu sayede fizyolojik olarak oluşan istek azaltılır ve ortadan kaldırılır. Her tedavi yönteminde olduğu gibi, akupunktur ile bağımlılık tedavisi uygulamasında da öncelikle hastanın bu konuda istekli ve kararlı olması gerekmektedir.

AKUPUNKTUR İLE BAĞIMLILIK TEDAVİSİ HANGİ BÖLGELERE UYGULANMAKTADIR?

Image

Akupunktur ile bağımlılık tedavisi uygulama alanları baş, kollar, gövde ve bacaklardır. Yani akupunktur iğneleri tüm vücuda batırılır. Bazen kulak akupunkturu da akupunktur ile bağımlılık tedavisinde uygulama alanlarından birisidir. Vücut akupunkturu mu kulak akupunkturu mu uygulanacak, danışanın bağımlı olduğu madde ve bağımlılık düzeyine göre değişiklik göstermektedir. İğneleri batırıldıktan sonra bir süre bekletilir ve vücutta çıkartır. Kulak akupunkturun uygulamasında bazen iğneler geçici bazen de kalıcı olabilir.

AKUPUNKTUR İLE BAĞIMLILIK TEDAVİSİ NASIL UYGULANMAKTADIR?

Akupunktur ile bağımlılık tedavisi uygulanması da birinci seans ayrıntılı anamnez ve danışanla arkadaşla dertleşiyormuş gibi konuşakmakla geçer. Madde bağımlılığı konusunda psikolojik destek ve karşı tarafla empati kurabilmek çok kıymetlidir. Konuşma danışanın bağımlı olduğu şeyin tespiti, bağımlılık türü, pisişik bağımlılık mı yoksa fiziki bağımlılık mı ön planda onun tespiti, mevcut bağımlılıktan kurtulmanın yolları, günlük hayat ve iş hayatında tavsiyeler şeklinde tamamlanır.

Image

Fiziki ve psişik bağımlılık unutulmamalıdır ki iyi bir eğitimle bir miktar azaltılabilir. Danışanların ilk önce hayat tarzının değişmesi gerekir. Mevcut hayat tarzları onları bu bağımlılığa bir parçası olmasına neden olur. Örnek vermek gerekirse bazen hiç canımız istemese bile sigara içtiğimiz sadece elimizde tutmak sadece ağzımıza götürmekten zevk aldığım zamanlar olur. Bu sebeple hayatımızda yaptığımız küçük değişiklikler bağımlılığımızı %30 oranında kadar azaltabilir.

Akupunktur ile bağımlılık tedavisi uygulaması nasıl yapılır sorusuna gelirsek eğer, gerçekten temeli budur. Hayatını bağımlı olduğu şeyden nasıl kurtarabileceğini öğretmek bir danışana, bağımlılık tedavisinin ilk aşamasıdır.

Buradan sonra akupunktur ile bağımlı tedavisi uygulanması vücudumuzun çeşitli bölgelerine, çeşitli boylarda, çeşitli türlerde(gümüş veya çelik) iğnelerin batırılmasıyla vebir süre bekletilip çıkartılması ile uygulanır. İğneler bazen saçlı deriye bazen kulağa bazen vücuda bazen ellere ve ayaklara batırılabilir. Uygulama bittikten sonra iğneler çıkartılır. İğne batırılmadan önce ve batırıldıktan sonra bir cilt antiseptiği ile cilt temizlenir. Ardından danışan taburcu edilir ve günlük hayat hemen dönebilir.

AKUPUNKTUR İLE BAĞIMLILIK TEDAVİSİ FAYDALARI NELERDİR?

Akupunktur ile bağımlılık tedavisinde bir çok faydası vardır. Bu faydaların başında vücuda kimyasal bir ürün girmemesi ve vücutta herhangi bir yan etki ya da olumsuz durum oluşturmamasıdır. Bir diğer faydası ise özellikle sigara olmak üzere alkol ve diğer bağımlılık türlerinde de çok etkili sonuçlar vermektedir.

AKUPUNKTUR İLE BAĞIMLILIK TEDAVİSİ KAÇ SEANS UYGULANMAKTADIR?

Akupunktur ile bağımlılık tedavisi uygulaması en az 20 seans haftada üç kere uygulanmaktadır. Unutulmamalıdır ki yedi haftalık olan tedavi ayrı bir yana, bağımlılık sürecinde etkileri aylar, bazen yıllar alabilir.7 haftalık süreç tamamlandıktan sonra idame tedavilere geçmek gerekebilir.

Yani akupunktur ile bağımlılık tedavisi 20 seans ortalama olarak sürse bile bir bağımlılıkdan kurtulmanın yolu en az altı aydır. Yani 20 seanslık haftada üç kere uygulama sonrası haftada bir veya haftada iki şeklinde seansları altı aya tamamlamak da fayda var.

AKUPUNKTUR İLE BAĞIMLILIK TEDAVİSİ ETKİSİ NE ZAMAN BAŞLAMAKTADIR?

Akupunktur ile bağımlılık tedavisinde etki hemen başlamaktadır. Ancak ikinci, üçüncü, dördüncü, bazen beşinci seanslara bağımlısı olduğu maddenin bırakılma tarihi belirlenir. Bu tarih danışanla doktor ilk yan yana geldiğinde belirlenir ve asla değiştirilmez. Akupunktur ile bağımlılık tedavisinin etkisi ne zaman başlar soruyla bağımlısı olunan alkol, ,sigara, eroin, kokain gibi maddenin ne zaman bırakacağım ise; bu sorunun cevabı en az yedi en fazla 14 gün sonradır.

AKUPUNKTUR İLE BAĞIMLILIK TEDAVİSİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Akupunktur ile bağımlılık tedavi sonrası dikkat etmemiz gereken neredeyse hiçbir şey yoktur. Hiçbir şey yoktur derken uygulamaya bağlı dikkat edilmemesi gereken herhangi bir şey yoktur. Kısaca uygulamalarını temiz tutmak kirlilikten uzak tutmak 24 saat el ve su değmemesi yeterlidir.

Image

Ama asıl yapmamız gereken şey şudur. Akupunktur ile bağımlılık tedavisi sonrasında bağımlısı artık olmadığımız maddeden mümkün olduğunca uzak durmalı, tüketildiği yerlerde bulunmamalı, bir seferden bir şey olmaz dememeliyiz. Yapılan tüm araştırmalarda bağımlısı olan madde bir kere temas edildiğinde tekrar başlama oranı %30 olarak belirlenmiştir. Bu çok ciddi bir orandır.

Yani akupunktur ile bağımlılık tedavisi sonrası bağımlısı olduğu maddeyi bıraksak dahi tekrar başlamayı ihtimalimiz olduğu unutulmamalıdır. Tekrar söylemek gerekirse bu süre en a altı aydır.

AKUPUNKTUR İLE BAĞIMLILIK TEDAVİSİ ETKİSİ NE KADAR SÜRER ?

Akupunktur ile bağımlılık tedavisi uygulamasında etki ne kadar sürer sorusunun cevabı aslında bir ömür boyunca diyebiliriz. Bu bağımlısı olduğunuz maddi bir ömür boyunca tekrar başlayamayacağımız anlamına gelmez.

AKUPUNKTUR İLE BAĞIMLILIK TEDAVİSİ FİYATI NEDİR?

Akupunktur ile bağımlılık tedavisinin fiyatı bağımlısı olduğumuz maddenin türüne göre çok değişiklik göstermektedir. Bu değişikliği en çok belirleyen şey süredir bazen danışanların altı ay ile bir yıl arası akupunktur uygulamasına devam etmesi gerekir. İlk 20 seans haftada üç kez sonrasında da haftada bir ya da iki kez devam eden uygulamalarda uygulama maliyetini tahmini olarak söylemek bile mümkün değildir. Ama unutulmamalıdır ki bağımlısı olduğu maddeden çok daha ucuz ve ekonomik bir uygulamadır.

İşin maddi kısmı bir yana akupunktur ile bağımlılık tedavi uygulaması sonrası sağlığımıza getirecek katkılar sayamadığımız kadar çoktur.

Akupunktur uygulaması ile özellikle sigara bırakma, alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı, şeker bağımlılığı ve aklınıza gelebilecek bir çok bağımlılık türünde etkili uygulamalar arasındadır.

Özetlemek gerekirse kişinin kendi iradesiyle, danışanın kendi iradesiyle sigara bırakma merkezine, madde bağımlı merkezine başvurması en kıymetlisidir. Tedavi de birinci aşama mevcut hayat tarzı değişiklikleridir. Mevcut alışkanlıkların tamamında vazgeçilmesi yıllardır tekrar eden sigara gibi alkol gibi maddi gibi alışkanlıkların unutulmasın da çok kıymetlidir. Danışan 7- 14 gün sonra maddeyi bıraktığı güne kadar ki süre zarfında hiç kullanmadığı bir yerde hiç kullanmadığım maddeleri hiç kullanmadığı şekilde kullanması, bu 7 – 14 günlük sürede minimal kullanması ve günlük ritüellerini değiştirmek çok ama çok kıymetlidir. Birinci seanstan itibaren uygulamaya başlar. Üçüncü, dördüncü seanslarda madde bırakılır ve Ben artık madde bağımlısı değilim demek için 6 ay kadar sabretmek gerekir.

Detaylı bilgi için bizimle İLETİŞİME geçebilirsiniz.

Mutlukent Mah. 1973.Sok. No: 8 Ümitköy Çankaya ANKARA

Hemen Arayın: 0312 236 65 62


Doktorunuza Sorun

Biz Sizi Arayalım