• "Sağlığınız Bizim İçin Değerli"
Randevu Talep Formu

DUDAK DOLGUSU

Image

DUDAK DOLGUSU

Dudak dolgusu uygulaması, dudakları kalınlaştırmak, hacim kazandırmak ve dolgunlaştırmak amacı ile yapılmaktadır.

Hatta dudaklardaki asimetrileri gidermek, dudakları içe ya da dışarda döndürmek için de dudak dolgusu uygulaması yapılabilir.

Dudak dolgusu uygulamaları bazen de bir travmaya bağlı oluşan kusurları yok etmek için uygulanabilir. Dudak ve dudak çevresi etkileyen trafik kazalara cerrahi operasyonlar sonucu oluşan asimetriler de dudak dolgusu uygulamalarını bir parçasıdır.

DUDAK DOLGUSU ETKİSİ NE ZAMAN BAŞLAR?

Uygulama sonrasında etkiyi hemen görebilmek mümkündür.

Ancak uygulama sonrasında iğnelerin giriş çıkışına bağlı içerde oluşan kanama şişlik ve ödeme bağlı olduğundan birazcık büyük gözükebilir. Nihayet sonuca ulaşma süresi 10 gündür.

DUDAK DOLGUSU SONRASI HAYATA DÖNÜŞ NE ZAMAN OLUR?

Dudak Dolgusu sonrasında gündelik yaşantıya kaldığı yerden devam edilebilmektedir. Cerrahi müdahale olmaması sebebiyle istirahate gerek yoktur.

DUDAK DOLGUSU NASIL YAPILIR?

Image

Lokal anestezi ajanları dudak hacmini arttırıcı özelliği olduğundan dolayı anestezi işlemi öncesi bu değerlendirme yapılmalıdır. Dudak dolgusu uygulaması dudağın çok ayrıntılı olarak değerlendirilmesi ile başlar. Dudağınızda bulunan asimetriler, yoğunluk kayıpları ana hedef olsa da kişinin yüzüne uyumlu dudak dolgusu uygulaması çok kıymetlidir. Dudak formu belirlendikten sonra lokal anestezi işlemine geçilir. Dudağına sürülen lokal anestetik krem üzerine bir streç film veya benzeri bir ürünle kapatılır. 20 dakika beklenir ve uygulamaya geçilir. Uygulamaya başlamadan önce dudak bir cilt antiseptik solüsyon ile temizlenir. Uygulama çok ince bir iğne yardımıyla yapılır. Özelde laboratuvarlarda hazırlanmış içi tamamen steril ve dolgu maddesiyle dolu enjektörlerin ucuna takılan iğneyle dudak dolgusu işlemine başlamış oluruz.

Dudağımıza yoğunluk vermek, asimetrileri gidermek içe veya dışa katlanmak veya çok özel şekiller oluşturmak için çok çeşitli dudak dolgusu uygulama teknikleri ve mevcuttur.

  • Mukoza tekniği
  • Kontür (cilt üstü) tekniği
  • Russian lips
  • French kiss dudak dolgusu

Bunlardan birkaçıdır.

Uygulama bittikten sonra dudak tamamen temizlenir üzerine anti bakteriyel bir solüsyon bir krem sürülür.

DUDAK DOLGULARININ KALICILIK SÜRESİ NEDİR?

Dudak dolgularının kalıcılık süresi 6 ay ile 12 ay arasında değişiklik göstermektedir. Süre 6 aya mı yakın yoksa 12 aya mı yakın olacağı tamamen sizin metabolizma hızınız ve içtiğiniz su miktarı belirlemektedir.

DUDAK DOLGUSU YAPTIRAN ÜNLÜLER?

Listenin başını dolgu yaptıran Murat Boz’un eski sevgilisi oluşturmaktadır. Demet Akalın da estetik uygulamalarda nasibini almış bir diğer ünlümüzdür.

Dudak dolgusu yapan ünlüler arasında Aleyna Tilki, Emine Sandal, Fahriye Evcen saymak mümkündür. Gökçe Bahadır ve Acun Ilıcalı ile yollarını ayıran Şeyma Subaşı bir diğer dudak dolgusu yaptıran ünlüler arasındadır. Dudak dolgusu yapan ünlülerin listesi o kadar uzundur ki saymakla bitmez.

Dudak dolgusu çene dolgusu elmacık dolgusu ya da tüm yüz dolgu yaptırmayan ünlü yok denecek kadar azdı.

Gülşah son dönemde dudak dolgusu yaptıran ünlüler arasına katılmıştır. Çağla Şikel muhteşem yüzyılı haseki sultan Meryem Uzerli; Nami değer Hürrem sultan bir diğer dudak dolgusu yaptıran ünlüdür. Merve Boluğur ve daha birçok ünlü dudak dolgusu yaptırmıştır.

Her ne kadar herhangi bir estetik yaptırmadım dese de hadise de dudak dolgusu yaptıran ünlüler kervanına katılmıştır.

Ebru Şallı iddialı dudaklarıyla dikkat çeken bir diğer ünlüdür.

Bütün ünlülerimiz dudak dolgusu yaptırdığını inkâr etse de dedikodular bu şekilde. Hayatımızın bir parçası olan estetik uygulamalarda nasibini almamış ünlümüz yok denecek kadar azdır.

DUDAK DOLGUSU ÖPÜŞMEYE ENGEL Mİ?

Image

Ne yazık ki on gün boyunca dudak dolgusu sonrası öpüşmemiz yasak. İlk 24 saat iğne giriş yerlerin de enfeksiyon oluşmaması için sonraki süreçte de dolgumuz hareket etmemesi şekil değişikliğine maruz kalmaması için dudak dolgusu sonrası öpüşmek ne yazık ki tavsiye edilmiyor. Enjeksiyon giriş yerlerinin 24 saat boyunca tozdan topraktan kirlilikten korumak, su teması, el teması veya öpüşmek gibi enjeksiyona neden olabilecek aktiviteler da uzak durmak lazım. Ardından da dolguda ki hareketlilik son bulana kadar dudak mimiklerimizi az kullanmamız gerekiyor. Burada da önemli olan şey sigara içmek gibi öpüşmek gibi dudak mimiklerini kullanmak gibi ya da üflemeli enstrümanlar kullanmak gibi mimiklerimiz aktif olacak kullanarak yaptığımız aktiviteleri en az bir haftalığına ertelemek gerekiyor.

DUDAK DOLGUSU YAPTIRMAK ZARARLI MI?

Image

Dudak dolgusu yaptırmanın bilinen herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Tabi ki minimal yan etkileri alerjik reaksiyonları mevcuttur. Bu yan etkiler çok az karşılaştığımız 100.0000’de, 10.000’de, 1000’de 1 olan yan etkilerdir. Dudak dolgusu yapmanın bilinen kronik bir zararı yoktur. Biraz mukoza genişlemesine neden olması yan etki olarak sayılmamaktadır. Amacımız dudakların hacmini genişletmekle olduğu için dudak dolgusu etkisi ortadan kalktıktan sonra oluşabilecek minimal mukoza genişliği, bizi ilerleyen dönemde mutlu etmektedir. Dudak dolgusu her ne kadar süresi altı ay ila 12 arası değişiyor olsa da bir miktar dolgu kalmaktadır. Olgun hacim etkisi gerdirme etkisi su tutma ve dudaklara ne var mı kese minimal olsa devam etmektedir.

DUDAK DOLGUSU ÖNCESİ VE SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?

Uygulama öncesi dikkat edilmesi gerekenlerin listesi gayet kısadır. Dinlenmiş olmak alkol tüketmemek ve sizde daha çok kanamaya, şişliye, kızarıklığa ve morluğa neden olabilecek maddeleri üç gün boyunca tüketmemek yeterlidir. Bunlar e vitamini gibi kan sulandırıcılar gibi aspirinler gibi çeşitli ilaçlar ve maddelerdir.

Image

Uygulama sonrası dikkat edilmesi gerekenlerin listesi daha uzun 24 saat boyunca uygulama alanına el değmemeli, su değmemeli ve makyaj yapılmamalıdır. Kirlilikten, tozdan topraktan, her türlü enfeksiyona neden olabilecek cisimlerden ve öpüşmekten kaçınmak gerekir. Üç gün süreyle mimiklerimizi az kullanmalı, bir hafta boyunca yoğun spordan kaçınmalıyız. Çok sıcak, çok soğuk ortamlara bir hafta süreyle girmemek, 2-3 gün boyunca çok sıcak çok soğuk maddelere dudağımızla temas ederken dikkatli olmak gerekmektedir.

DUDAK DOLGUSU SONRASI ŞİŞLİK ÖDEM OLUR MU?

Dudak dolgusu sonrası on gün e kadar süren kızarıklıklar şişlikler ve morluklar olabilir. Burada da önemli olan şey ilk 8 saat soğuk uygulaması yapmak mevcut süreçte de morluklarımız olursa, arnica krem denen morlukları daha kısa sürede iyileşmesini sağlayan bir krem desteği almak gerekebilir.

DUDAK DOLGUSU EVDE NASIL YAPILIR?

Dudak dolgusu evde nasıl yapılır? Bu çok Sorulan bir soru olduğu için cevaplamak istedik ne yazık ki bu mümkün değildir. Sadece uzman hekimler tarafından yapılabilen dudak dolgusu, sadece muayenehane koşullarında yapılabilen bir işlemdir.

DUDAK DOLGUSU FİYATI NEDİR?

2022 güncel dudak dolgusu fiyatları kullanılan markaya göre değişiklik göstermektedir.

Fiyatı belirleyen en önemli 2. faktör tabi ki kullanılan enjektör (tüp) miktarıdır. Dolguların çoğu 1 cc lik hazır enjektör şeklinde üretilir. 1.1cc veya 1,2cc ürünler üreten firmalarda mevcuttur.

KAÇ ENJEKTÖR DUDAK DOLGUSU KULLANILMALI?

1 enjektör dudak dolgusu küçük asimetrileri gidermek biraz volüm vermek için genellikle yeterlidir. Tercihi doğal görünen bir dudak olan kullanıcılara 1 enjektör dudak dolgusu yeterli olmaktadır.

Birazcık daha iddialı görünümler için 2 veya 3 enjektör dudak dolgusu kullanmak mümkündür.

Yapılan araştırmalarda

  • %41 lük grup 1 enjektör dudak dolgusu tercih ederken,
  • %47 lik grup 2 enjektör dudak dolgusu
  • %12 lük grupsa 3 veya daha fazla dudak dolgusu uygulamasını tercih etmektedir.

Dudak Dolgusu Fiyatları hastanın şikâyeti ve şikâyetinin yaygınlık derecesine göre değişiklik göstermektedir.

Sadece doktorlar tarafında uygulanabilen dudak dolgusunda fiyat vermek ne yazık ki mümkün değildir. Sağlık sunucularının bir fiyat listesi alenen tüm kamuya açıklaması yasaktır.

DOLGU UYGULAMASI SONRASI KAYMA OLURMU?

DUDAK DOLGUSU TOPAKLANIR MI?

Dudak dolgusu uygulamaları sonrası topaklanma dediğimiz şey enjeksiyonun tek bir noktada yüksek dozda uygulanması sonucu meydana gelmektedir. Burada da gene çözüm küçük küçük mikro enjeksiyonlar yaparak topaklanmanın engellenmesidir. Bu konuda tecrübeli hekimlere başvurmak tabii ki her konuda olduğu gibi çok kıymetlidir. Eğer topaklanma olursa da çözümü masaj uygulaması yapmak gene çözül oluşmaz ise hyaluronidaz enzimi enjeksiyonu ile topaklanan dolgunun eritilmesi şeklindedir. Dudak dolguları uygulaması sonrası kayma, yer değiştirme çok nadiren gözlemlenir. Çok yüksek travmalara maruz kalmadığımız sürece dolgu uygulamaları sonrası dolguları yer değiştirmesi mümkün değildir.

DUDAK DOLGUSUNDA ŞEKİLLERİ MODELLERİ NELERDİR?

Dudak dolgusunda gerçek hayatta olduğu gibi binlerce farklı şekil vermek mümkündür. Dudak şeklimizin yüz yapımıza uyumlu olması gene uygulayıcı hekimle yapacağınız sağlıklı diyalogla ortaya çıkar. Hangi yüz yapısına hangi dudak şeklinin uyumlu olacağı konusunda uygulayıcı hekiminize danışmanızı tavsiye ederim. En popüler dudak dolgusu şekillerini de tek tek aşağıda anlatacağız. Bilinmesi gereken şudur ki dolgu uygulamalarıyla dudağa verilemeyecek şekil yoktur.

Afrodit dudak dolgusu

Afrodit dudak dolgusun en büyük özelliği üst ve alt dudağın eşit büyüklükte olmasıdır. Alışılagelmişin dışında normalde daha büyük olan alt dudakken, afrodit dudak dolgusunda üst ve alt bölüm eşitlemeye çalışılır genel olarak her bölgeye dolgu uygulanır. Eros yayı dediğimiz bölgede kontürler birazcık daha belirgin hale getirilir.

Venüs dudak dolgusu

Venüs dudağı uygulamasında ise üst alt dudak oranı 1,618 (altın oran) yakalamaya çalışılır. Kontürler yine birazcık daha belirgin hale getirilmeye çalışılır. Dudak kenarlarında kontürler daha az belirgindir. Dudak kenarlarında daha az belirgin, doğal gördüm tercih eden danışanlarda venüs dudak uygulanması tercih edilir.

Fransız dudak dolgusu

Fransız dudak dolgusu uygulamasında ise en önemli kısım üst dudağın belirgin bir şekilde dolgunlaştırmaktır. Kontürler belirgin hale getirilir. Alt dudağı üst dudak kadar çok hacim verilmez.

french kiss dudak dolgusu

Fransız öpücüğü diye tarif ettiğimiz yöntemde ise hem alt dudakta hem üst dudakta orta kısım boş bırakılır. Dudağı dört kadranına üst 2 kadranına ve alt 2 kadranına uygulama yapılır. Böylece dudağın orta kısmında çukur yan kısımları dolgu bir görüntü elde edilir.

Hera dudak dolgusu

Hera dudak dolgusu uygulamamasında üst dudak 1, alt dudak 2 boyutlarındadır. Alt dudağı daha büyük seven danışanlarda uygulanması gereken uygulanması tavsiye edilen dolgudur. Çene hattı uzun, aynı zamanda doğal görünümden de çok uzaklaşmamış olunur.

Rus dudak dolgusu

Rus dudak dolgusu tekniğindeyse en önemli kriter dudakları içe doğru kıvırmam kırık olması ve kontrollerin çok radikal belli olmasıdır. Kontürlerin tamam mı doldurulmalı dudak bükülebildiği kadar içe doğru bükülmelidir. Kontürleri, cilt seviyesinden 1- 2 mm yukarıda olmalıdır.

Dudak dolgusu kimlere yapılmaz?

Dudak dolgusu uygulaması herkese güvenle uygulanabilir. Uygulanamayacak üç grup danışan vardır.

Birinci grupta aktif cilt rahatsızlığı olan danışanlar gelmektedir.

İkinci grupta ise dudak ve dudak çevresinde aktif uçuk bulunan danışanlar. Gene dudak ve dudak çevresinde bulunan efektif durumlarda dudak dolgusu uygulamasında engellemektedir.

Son olarak hamilelik döneminde de dolgu uygulamaları tercih edilmez.

MERAK EDİLENLER

Dudak dolgusu kaç yaşında itibaren yapılabilir?

Dudak dolgusu uygulamaları anne veya baba rızasıyla 18 yaşından önce ya da 18 yaşından sonra herhangi bir şartı aranmaksızın her yaştan kişiye uygulanabilir.

2023 2024 yılı dudak dolgusu fiyatları nelerdir?

2023 yılının ortalarında dudak dolgusu fiyatları 5.000 TL 10.000 TL arasında değişir göstermektedir. 2024 yılı içeresinde de fiyatları 9.000 ile 18.000 arasında olacağı tahmin edilmektedir.

Dudak dolgusunda alerji riski var mıdır?

Dudak dolgusu uygulamaları sonrası alerji riski tabii ki vardır. Her ilaçta olduğu kadar bir yan etki riski mevcuttur. Alerjik reaksiyon sonucu tedavisi de mümkündür. Ancak dudak dolgusu uygulamaları hyaluronik asit bazı uygulamalar olduğu için bu tür riskler genelde düşüktür.

Dudak dolgusu eritilebilir mi?

Memnun kalınmayan dudak dolgularını eritmek mümkündür. Eritme süresi 2 dakikaya kadardır. Dudak dolgusunu eriten maddeyle dudak dolgusu bir araya gelir ve üç gün süreyle erimeye devam eder. Üç günün sonunda dudak eski haline tamamen geri döndürmek mümkündür.

En çok uygulanan dudak dolgusu modeli nedir?

En çok uygulanan dudak dolgusu modeli Fransız dudağıdır. Rus dudağı da bir diğer çok sık uygulanan dudak modelidir. Venüs dudağa dediğimiz uygulama ise doğal görünümlü seven danışanlarımızın tercih ettiği uygulamadır.

Dudak dolgusu sadece hacim mi verir?

Dudak dolgusu uygulamalarla sadece hacim vermek dışında çok farklı etkileri de mevcuttur. Cildi nemlendirmek en başta gelen etkilerinden biridir. Özel tekniklerle dudağı içe ya da dışa doğru çevirmek mümkündür. Kontörleri daha belirgin hale getirmek, gülüş estetiği sağlamak, hatta dudağın üstünde ve altında bulunan barkod çizgilerini gidermek dâhil mümkündür. Aynı zamanda yüzünüzdeki altın oranı sağlamak adına alt dudak ve çene arasındaki olan mesafesin şekillendirilmesi, burun kökü ile üst dudak arasındaki olan mesafenin şekillendirilmesi gibi fonksiyonları da mevcuttur.

Yukarıda anlattığımız gibi dudak dolguları aslında minimal riskli ve bir çok fonksiyonuyla popüler uygulamalar arasındadır. Dudak dolgusu uygulamalarında kişiye özel dudak dolgusu seçimi çok kıymetlidir.

KISA BİR ÖZET

Genel olarak özetlemek gerekirse;

Birinci aşama dolgu uygulamasına uygun hale gelmektedir.

Dudağınızda uçuk ya da efektif bir durum olmaması, gebelik şüphemizin olmaması, dudak ve dudak çevresini ilgilendiren herhangi bir cilt rahatsızlığımızın olmaması gerekir.

Uygulama öncesi alkol kullanmamak, dinlenmiş olmak kan sulandırıcı ilaç kullanmamak ve çeşitli bitki çayları tüketmemek önemlidir.

Uygulama genel olarak ağrısız geçer. Uygulama sırasında cilt tipine özel dudak dolgusu şekli seçmek önemlidir. Uygulama bittikten sonra, dudak ve dudak çevremizin kirlilik ve sudan uzak tutmak, dudak mimiklerimizi daha az kullanmak, çok sıcak çok soğuk ortamlara girmemek masaj uygulamamak, öpüşmemek, sigara içmemek önemlidir.

Dudak dolguların etki süreleri 6 ay ile 12 arasında değişmektedir. Uygulama sonrasında dolgunun tamamı erimemekte ikinci uygulamada ise uygulanacak dolgu miktarı az almaktadır. İlk uygulama sonrası düzeltilen asimetriler de tam anlamıyla tekrar oluşmamaktadır. Yani dolgu uygulaması sonrası edilen şekil genel hatlarıyla korunmaktadır. Bir nevi dudakta oluşan asimetrileri bir ömür giderildiği söylenebilir. Tekrarlayan enjeksiyonlar da dolgu ihtiyacın azalması da dudak dolgusu uygulamalarını uzun vadede ekonomik kılmaktadır.

Dolgu uygulamalarını eritilebilir özellikte olması bir diğer güzel tarafıdır.

Detaylı bilgi için bizimle İLETİŞİME geçebilirsiniz.

Mutlukent Mah. 1973.Sok. No: 8 Ümitköy Çankaya ANKARA

Hemen Arayın: 0312 236 65 62


Doktorunuza Sorun

Biz Sizi Arayalım