• "Sağlığınız Bizim İçin Değerli"
Randevu Talep Formu

Alerji

Image

ALERJİ

Alerji, vücudumuzun polenlere, ilaçlara, ev tozlarına, akarlar, besinlere ve kendi için alerjen olan birçok etkene verdiği tepkidir.

Bu tepki oluştuğu organa ve alerjene göre farklı isimler alır.

ALERJİK HASTALIKLAR

 • Alerjik Rinit
 • Burun Tıkanıklığı
 • Baş Ağrısı
 • Şiddetli Burun Akıntısı
 • Kaşıntı
 • Hapşırma
 • Koku Almada Azalma
 • Alerjik Konjuktivit
 • Gözlerde Kızarma
 • Göz Sulanması
 • Kronik Sinüzit
 • Post Nazal Akıntı
 • Öne Eğilme İle Alında Yanakta Baskı Hissi
 • Ciltte Egzama
 • Ciltte Kızarıklık
 • Ödem Şişlik
 • Ciltte Su Toplanması
 • Ciltte Yara ve Kabuk
 • Alerjik Astım
 • Hırıltılı Solunum
 • Kuru Öksürük
 • Nefes Darlığ
 • Göğüste Sıkışma Hissi

ALERJİ NEDİR

Image

Alerji vücudumuzun gösterdiği bir reaksiyondur. Vücudumuz dış etmenleri vücudumuzdan uzaklaştırmak için çeşitli tepkiler gösterir. Vücudumuza giren kimyasallar, çevresel faktörler ya da herhangi bir vücut dış ürün alerjiye neden olabilir. Vücudumuzun gösterdiği bu reaksiyon tamamen bir korunma mekanizmasıdır. Vücudumuzda olan alerjilerin bir çoğun gösterilen tepki doğal sürecin bir parçasıdır.. Alerji vücudun uyarı mekanizmasıdır. Bazı durumlarda bu uyarıya ihtiyaç duymayabiliriz. İşte bu tedavi edilmesi gereken durumdur.

Örnek vermek gerekirse yememiz gereken bir şey yediğimizde oluşan küçük kızarıklıklar veya bir sivrisinek ısırması sonucu oluşan küçük kızarıklıklar gayet doğaldır. Doğal olmayan aslında bize zararı olmayan maddelerin bizde oluşturduğu alerjidir. Bu Alerjiler hayat yaşanmaz hale getiriyorsa işte o zaman tedavi edilmesi gerekir.

ALERJİ TEDAVİSİ

Alerji tedavisinin başlangıcı neye alerjimiz olduğunu bilmektir. Alerji tedavisinde birinci basamak alerjimiz olduğu nesneyi, gıdayı veya kimyasalı hayatımızdan çıkartmaktır. Alerji tedavisi uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Bu süreçte alerjimiz artıp azalabilir. Tamamen geçmeyebilir. Tedavi sırasında alerjimiz olduğu nesnelere hayatımızdan çıkartmak tedavi sürecini kolaylaştırır.

ALERJİ TESTİ NASIL YAPILIR

Image

Alerji testi koldan yapılan bir Uygulamadır. Genelde 16 farklı maddeye karşı yapılan alerji testinde sayıylar şikayetlere göre değişiklik gösterebilir. Kol yüzeyine çeşitli sayıda alerjen madde injektör yardımıyla enjekte edilir . Enjeksiyon alanları üç gün boyunca gözlem altında tutulur. Enjeksiyon alanında tabii ki küçük bir kızarıklık olabilir. Oluşan kızarıklığın devam edilen süreçte artıp azalmamasına göre tanı konur. Onlarca sayıda alerjene karşı yapılan teste birden fazla alerjen madde kaşrı alerjiniz var olabilir. Kızarıklıkların boyutu o alerjene olan alerjinizle doğru orantılı olmayabilir.

Image

Alerji testimizi yaptırdık artık neye alerjim var olduğunu biliyoruz buradan sonra yapmamız gereken ilk şey hayatımızdan o alerjen maddeyi çıkartmaktır. Bu aşamada alerjiniz kendi kendine geçme olasılığı da vardır. Vakaların çoğunda ne yazık ki bu alerjenleri hayatımızdan çıkarsak dahi alerji devam etmektedir. Bunun nedeni genel olarak bazı alerjen maddeleri hayatımızdan tamamen çıkartmanın çok da mümkün olmamasıdır. Biz farkında olmadan o alerjen madde hayatımızın bir köşesinde varlığını sürdürüyor olabilir. ALERJEN maddeyi hayatımızdan tamamen çıkarttığımızı düşünsek de hiç tahmin etmediğim maddelerde o etken ajan gene var olmaya devam edebilir ve farkında olmadan o alerjene maruz kalmaya devam edebiliriz.

Tekrar söylemek istiyoruz alerji tedavisinde en önemli asıl basamak ilgili alerjen ajanı hayatımızdan çıkartmaktır.

Buradan sonra iki aşama çeşitli immün terapiler, çeşitli antihistaminik ilaçlar, bazen kortizol ilaçlarla bazen de ozon ve akupunktur gibi uygulamalarla alerjiyi kontrol altına almaktır.

Ozon ve akupunktur uygulaması alerji tedavisinde destekleyici uygulamalardır.

AKUPUNKTUR UYGULAMASI İLE ALERJİ TEDAVİSİ

 • Akupunktur, immün sistemi regüle eder yani düzenler.
 • Akupunktur, alerjik rahatsızlıklarda kullanılan steroidlerin oluşturduğu etkiyi oluşturur, Hem de yan etkisi olmadan.
 • Akupunktur, endorfin ve seratonin gibi mutluluk hormonlarının salınımı attırır stresten korur.
 • Akupunktur, alerjik olaylarda etkili olan immünglobilin e ve sitokinlerin seviyelerini düzenler. Vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olur.

MİNOR OZON UYGULAMASI İLE ALERJİ TEDAVİSİ

Minör uzun tedavisi kolda alınan 3-5 cc kanın ozonlanıp kalçada veya kolda uygulaması yöntemidir.

Image

Uygulamada temel amaç ozon etkisi ile kanımızda bulunan alerjen maddenin yıkılmasını sağlamak ve vücudumuzun savunma mekanizmalarının uyarılmasıdır. Alerjen madde tek başına vücut tarafında çok aşırı reaksiyon ya da hiç reaksiyon göstermiyor olabilir. Ozon da karışan kanda oluşan hidrojen peroksit alerjen maddesinin yıkılmasında etkilidir. Alerjen maddenin yıkılmasının vücuda faydası şudur; artık kalenin duvarları düşmüş içerisinde ne olduğu ortaya çıkmıştır. Kalenin içerisindeki savunma mekanizmalarına, vücudumuzun savunma mekanizmaları karşılık verir ve alerjen maddeyle nasıl savaşaçağını öğrenir.

Minör ozon uygulamasına geri dönersek işte ozonlanmış 3-5 cc kanın içerisinde bulunan yıkılmış alerjen maddeler tekrar kalçadan aşı şeklinde uygulandığında vücudumuz alerjen maddeyle çok daha kolay savaşmayı öğrenir. Minör ozon uygulamasının alerji üzerindeki etkisine basitçe bu şekilde özetleyebiliriz.

Minor ozon tedavisi alerjik rahatsızlıklar da haftada 2-3 kez en az 5 hafta uygulanması gerekir. Alerjimizden tamamen kurtulana kadar 15 günde bir veya ayda bir tek uygulama yeterlidir.

Minör ozon tedavisinin uygulama süresi 5 dakika kadardır. Uygulama sonrasında dikkat etmemiz gereken herhangi bir şey yoktur. Tek dikkat etmemiz gereken şey ise enjeksiyon giriş deliklerinin ve çevresinin enfeksiyona karşı korunmasıdır.

Yaklaşık 15 seans olarak uygulanan minor ozon tedavisi alerjilerde etkili bir uygulamadır. Yarı seansa gelindiğinde ilk etkiler ortaya çıkmakta seanslar tamamlandığında alerji de büyük ölçüde rahatlama sağlanmaktadır. Tabii ki etkisiz olduğu alerji tipleri de vardır.

Alerjiler tedavi edilmesi çok güç rahatsızlıklardır. Bunun için alerji tedavisinde birden fazla silaha başvurmak gerekebilir. imünoterapiler antihistaminikler ilaçlar akupunktur ve ozon uygulaması bu tedavi seçeneklerinden bir kaçıdır.

Alerji bazen hayat çekilmez hale bile getirebilir. Hiçbir şey yiyemez, içemez, havuza denize giremez veya güneşe dahi çıkamaz duruma düşebilirsiniz ama ümitsizliğe kapılmadan alerji tedavisinin uzun bir yolun sonunda tamamen tedavi edilebilecek bir rahatsızlık olduğunu bilin.

Image

Alerji tedavisinde tekrar söylemek gerekirse en önemli şey alerjiniz olduğu nesneden bir ömür uzak durmaktır. Danışanlara yanlış anladığım bir konu mevcuttur. Alerji tedavisi başlandı bir yıl, iki yıl, altı ay, üç aylık, bir süre sonunda alerjimizden tamamen kurtulduk ya da kısmen alerjimizde bir rahatlama sağladık. Tamamen kurtuluşmuş olsak dahi o alerjinin hayatımıza tekrar sokmak zorunda isek bunu da gene yavaş yavaş yapmalıyız. O alerjeni hayatımıza bir daha sokmama imkanımız varsa sokmamakta fayda var. Eğer zorunda olduğumuz hayati bir maddeye karşı alerjimiz varsa hayatın parçası olan bir konuda alerjimiz varsa, örneğin güneş, o zaman da bunu gene düşük dozlarda çok seyrek ve çok geniş bir süre yayarak yapmalıyız.

Alerji tedavisinde en sık rastlanan durum tedavinin terk edilmesidir. Bunun nedeni sürenin uzun olmasıdır. Alerji tedavisinde en önemli şey gerçekten sabırdır. Böyle bir yola girdiğimizde sabırlı olmak alerjideki ani artışları, ani azalışları umursamamak ve motivasyonumuzu kaybetmeden tedaviye dört kolla sarılmak çok kıymetlidir. Nihai son olduğunuz durumdan daha iyi olma olasılığı çok yüksektir.

Sabır alerji tedavisinin anahtarıdır. Sizde asla vazgeçmeden, alerjiniz sizde, ciddi radikal sonuçlara sebep olmadan, alerji tedavisi konusunda hekiminizden yardım isteyiniz


Doktorunuza Sorun

Biz Sizi Arayalım