• "Sağlığınız Bizim İçin Değerli"
Randevu Talep Formu

AKUPUNKTUR İLE SÜT ARTTIRIMI

Image

AKUPUNKTUR İLE SÜT ARTTIRIMI

Akupunktur Tedavisi ile anne sütü azlığı ya da hiç gelmemesi gibi sorunlarda oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Anne de tanılı bir rahatsızlık olmaması bebek tamamen sağlıklı dolması tek problemin açıklanamayan anne sütünün gecikmesi olduğu durumlarda özellikle akupunktur tedavisi mevcut önerileri ek olarak yapıldığında çok başarılı bir uygulamadır.

Anne sütü azlığı ya da hiç gelmemesi sorunu doğum sonrası karşılaşılan bir problem olarak ortaya çıkabilmektedir.

Göğsün ön duvarında 2 nokta bulunmaktadır. Bu noktalar çok ince uçlu iğneler ile uyarılmaktadır. Arada göğüs duvarı olduğu için derine uyarı verilememektedir. Bunun yanında kolda bir noktaya ve sırtta bulunan iki farklı noktaya iğneleme yapılmaktadır.

Doğum sonrası en geç 3 gün içerisinde annenin sütünde problem varsa uygulama gerekmektedir.

İğne sokulan yerden beyine doğru enerji akışı sağlanmaktadır. Böylece beyinde prolaktin yüksekliği yaratılmaktadır. Bu uygulama lokal etkide süt kanallarında süt üretimini sağlamaktadır.

AKUPUNKTUR İLE SÜT ARTIRIMININ FAYDALARI

  • Akupunktur noktalarında ağrı hissedilmemektedir.
  • Uygulama zahmetsizdir.
  • Vücuda herhangi bir ilaç takviyesi uygulanmadığı için zararsızdır.
  • Uygulamadan oldukça hızlı sonuç alınmaktadır.

Akupunktur uygulamasında her hastanın ve hastalığın haritası birbirinden farklıdır. Bu sebeple uygulayacak kişinin konusunda uzman olması gerekmektedir.

Image

Akupunktur uygulaması ile süt arttırım yönteminin faydaları annenin vücuduna herhangi bir kimyasal ürünü girmemiş olmasıdır. Akupunktur ile süt arttırımı uygulaması bilindiği üzere tamamen doğal bir uygulamadır. Akupunktur iğnelerini annenin vücudunda çeşitli bölgelere batırılması ile uygulanır Akupunktur iğneleri ellere, kola, yüze, göğüse ve bacaklara uygulanabilir. Akupunktur iğnelerini nereye uygulanacağı gene kişinin muayenesi sonrası ortaya çıkarılır.

Annelerimize bu konuda kaygılanmaması da çok kıymetlidir. Yaşamın ilk dakikasında oluşan kaygı hem anne hem de bebekte oldukça fazladır. Akupunktur ile süt artırım yöntemi hem oluşan bu kaygının giderilmesi hem de bu kaygı sonucu ortaya çıkan hormonal düzensizliklerimiz de etkili bir yöntemdir.

Prokalsitonin oksitosin kortizol doğumun ilk sayfalarında süt oluşumunu etkileyen hormonlardır. Akupunktur ile süt arttırım yönteminin bu hormonlara da etkisi mevcuttur.

Akupunktur ile süt arttırımı uygulaması ile birlikte annenin emzirmeye asla kesmemesi Etkili emzirme yöntemlerini tercih etmesi ve bu konuda bilgi alması da gerekir.

BEBEĞİMİ NASIL DOĞRU EMZİREBİLİRİM

Birinci öncelik tabii ki doğru pozisyondur. Annenin bu durumda rahatı çok kıymetlidir. Bazen ufak bir pozisyon değişikliği saatlere mal olmaktadır. Onun için annenin beli ve sırtı desteklenmeli pozisyonunu rahat ayarlamalıdır. Anne Bebeğini emzirirken bebeği tuttu kolda desteklenmelidir. Böylece anne ve bebeği ideal pozisyondan ayrılmaları önlenmelidir.

Annenin rahat olması kadar tabii ki bebeğin de rahat olması gerekir. Yeni doğan bebekler kas fonksiyonları yeteri kadar gelişmedi için pozisyonları hemen bozulmaya müsaittir. Bebek baştan ayağa kadar her noktadan desteklenmelidir. Genel olarak baş ayak pozisyonu tercih edilmelidir. Anne bir kuluyla dediğim başını tutarken aynı kolla sırtında desteklemeli diğer kolda gene sırt kalça ve ayak desteği sağlanmalıdır. Aynı zamanda bebeği pozisyonun değiştirilememesi için ayak bölgesi yastıkla desteklenmelidir.

Image

Bebek emzirirken bebeğin tek bir düzlemde kalması sağlanmalıdır. Bebeğin tek düzlem de kalması demek başından ayağına düz bir çizgi çizdiğinizde sırt kalça ve bacakları o çizginin dışında çok yer almaması anlamına gelir. Emzirme de bir diğer kıymetli noktada ten tene temastır. Bebek ve anne mümkün olduğunca çıplak bir şekilde mümkün olduğunca ten tene teması sağlayacak şekilde emziren gerçekleştirilmelidir burdada en kıymetli olan bebek karnı ile aynı anne karnının temas etmesidir. Sağlanan bu temas anne de hormon düzeyinin artmasına ve süt arttırımına yardımcı olmaktadır.

Anne emzirirken bebekle göz teması kuracak şekilde olmalıdır.

Annenin ya da bebeğin doğru emzirme pozisyonunda olmaması annede de Bebekte de ağrılara neden olacak ve emzirmenin sonlanmasına neden olacaktır. Anneler bu konuyu çabuk tolere edebilir bel ağrısı gibi boyun ağrısı gibi durumları ancak bebeklerde ufacık bir ağrılar emzirmenin ritmini bozacaktır.

Bebeğin çenesi memeye temas edecek şekilde emmeli, bebeğin dudakları dışa dönük olmalı ve memeye koyu kısmını tamamen kaldırılmalıdır.

Bu yazının tamamında bir annenin bir bebeğin konforundan bahsedip duracağız. Tekrar anneye gelmek gerekirse bu emzirme pozisyonunda memenin koyu kısmı tamamen kavramış çene meme ucuna değiyorsa korkulacak bir şey yoktur. Eğer koyu kısım tamamen kavranmasa, bu anne de ağrılara neden olacak meme ucunda çatlakların neden olacak, Buda emzirme kalitesini bozacaktır.

Annenin memesini sık sık kontrol etmesi de kıymetlidir meme de oluşan herhangi bir set sertlik varsa o bölgeye sıcak uygulamak en iyi çözümlerden biridir. Sıcak uygulanması banyo sıcak avlu su torbası gibi gibi insanlarla yapılabilir.

ANNE SÜTÜ NASIL ARTAR?

Tabii ki yanlış pozisyonda emzirme anne sütünü azaltır yazımızın üst kısmında doğru emzirmenin önemli noktalarından bahsetmiştik. Yapılan en büyük yanlışlardan biri de memeler arası değiş tokuşun çok fazla yapılmasıdır. Bebek bir memede en az 10 dakika kalmalı, süt gelmese dahi emzirme işlemine devam edilmesi gerekir.

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN TAVSİYELER

Anne sütünü arttırmak için doğru besinler, doğru emzirme,kaygı ve stresten uzak durmak ihtiyaç olduğunda tıbbi destek almaktan çekinmemek çok kıymetlidir. Anne sütü arttırmanın tıp yöntemleri de mevcuttur. Bunlar Ozon ve akupunktur uygulamaları anne sütünü arttıran etkili yöntemlerden bir kaçı arasında sayılabilir.

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN BESİNLER

Image

Anne sütünü arttırmanın yolları nelerdir sorusunun en önemli cevabı bol bol emzirmektir. Anne ve bebeğin ten tene teması oksitosin düzeyini arttırır hem de gün geçtikçe süt üretiminizi arttırır. Süt sağma makinalarından uzak durmamız gerekir. Tabii ki süt sağma makinası kullanmanızı zorunlu kılacak bir tıbbı durum yoksa, çünkü anne ile bebek arasındaki ten tene temastan daha kıymetli bir öge yoktur. Bol bol sıvı tüketin bol sıvı özellikle su tabii ki süt ücretimizi arttıracaktır. Anne sütünü arttıran besinler nelerdir sorusuna cevap vermek gerekirse; badem, ceviz, balık ,baklagiller ve yeşil yapraklı bir çok gıda anne sütünü arttırır.

SÜT ARTTIRMA TEDAVİSİ

Image

Öncelikle kaygımızı azaltmamız gerekir. Anne sütü bebeğime yetiyor mu? bebeğim doydu mu? gibi SORULAR da kendimizi uzaklaştırmamız gerekir. Sütüm neden az geliyor? SütüM az geliyorne yapmalıyım? bu SORULAR sizin kaygı düzeyinizi arttırarak sütünüzü azalmasına neden olabilir. Anne sütü azlığını bir çok sebebi olabilir.

Üzülmememiz gereken şey tabii ki arttırmanın onlarca yolu vardır. Anne sütü arttırmanın yolu doğru emzirme doğru besinler ve doğru tavsiyeleri uyumaktır. Anne sütü arttırmanın tıbbi yöntemleri de mevcuttur.

Akupunktur tedavisi ve ozon tedavisi anne sütü arttırmada etkili tıbbı yöntemlerdir.

İlk bilinmesi gereken şudur ki anne sütünü azaltan en önemli faktör strestir. Stresli olduğumuzda Prolaktin salınımı azalır ve böylece süt üretimimiz azalabilir. Anne sütünde üretiminde en etkili hormonlardan biri prolaktindir. Sütün de bebeğe ulaşmasında yani anne memesinden bebeğe salınmasına en etkili hormon ise oksitosindir. Bu 2 hormon stresten oldukça fazla etkilenir. Akupunktur uygulamasıyla bu hormonların salınımı regüle edilebilir.


Doktorunuza Sorun

Biz Sizi Arayalım