• "Sağlığınız Bizim İçin Değerli"
Randevu Talep Formu

DEPRESYON TEDAVİSİ

Image

DEPRESYON TEDAVİSİ

Depresyon tedavisi, kişinin duygu durumu ve ruh halini etkileyebilen olumsuzlukların giderilmesini hedefleyen tedavi uygulamasıdır.

Günümüzde birçok insan dönemsel olarak depresyonda ya da üzgün hissetmektedir. Yaşam şartlarındaki zorluklar ile bu durumun yaşanılması kaçınılmaz bir hal almaktadır.

Aşırı mutsuzluk, kendini değersiz hissetmek, yoğun karamsarlık ve üzüntü hali, umutsuzluk gibi durumlar uzun süreli devam ediyorsa tıbbi bir rahatsızlık göz önünde bulundurularak, uzman desteği ile depresyon tedavisi alınması gerekmektedir.

Uzman hekim tarafından depresyon tanısı konulan kişi için depresyon tedavisi planlaması yapılması gerekmektedir.

Depresyon, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyerek, ilişkilerinin bozulmasına, üretkenliğinin düşmesine hatta sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Zamanında depresyon tedavisi uygulanmazsa kalp ve damar rahatsızlıkları, astım, obezite, kanser, diyabet gibi rahatsızlıkların ilerlemesine sebep olabilir.

DEPRESYONDA MIYIM?

Burada yazılan maddelerden 5 tanesinin sizde bulunduğunu düşünüyorsanız tıbbi bir destek almanız çok elzemdir.

Depresyonda olduğunuzu çoğu zaman hissediyor olabilirsiniz. Bu gayet doğal bir şeydir. Kendimizi mutsuz enerjisiz ve yalnız hissettiğimiz dönemler vardır. Bu depresyonda olduğumuz anlamına gelmez.

Depresyonu tıbbi olarak tanımlamak gerekirse; bu söylediğimiz belirtilerin en az beş tanesini 15 gün süre boyunca aralıksız olarak yaşamanız gerekir.

  • mutsuz bir duygu durum
  • Kişilere nesnelere olaylara ilgi ve istek kazanması iştah da azalma veya çok artması
  • uykunun çok azalması veya artmışsa
  • gün içerisinde fiziksel olarak hareketlerin yavaşlaması ve karşılaşılan her durumda ajitasyon hali
  • kendini küçük görme
  • enerjinin azalması veya kendini sürekli yorgun hissetmek
  • her konuya da kendini suçlu ve hatalı bulmak
  • öz saygının azalması ve değersizlik hissi
  • Olaylara nesnelere kişilere konsantre olamamak
  • İntihar etmeyi düşünmek.

Depresyonu genel belirtileri bunlardır bu belirtileri gösterdiğinizde hem aileden hem arkadaşlarınızdan hem de doktorlardan destek almanız gerekir. Yukarıda bahsettiğimiz kriterler majör depresif bozukluk veya majör depresyon olarak tarif edilir. Majör depresyon tedavi edilmesi gereken mortal bir rahatsızlıktır.

Depresyon tedavisi nedir?

Depresyonda kullanılan ilaçlar nelerdir?

Image

Sakın umutsuzluğa kapılmayın. Şunu unutmayın ki siz değerlisiniz. Aileniz için çok kıymetlisiniz, arkadaşlarınız için çok kıymetlisiniz herkes için çok kıymetlisiniz ve depresyon dediğimiz şey hayatımızın bir döneminde bizi kuşatan tedavisi olan bir rahatsızlıkdır. Bu rahatsızlığı çok çeşitli tedavileri mevcuttur. Tedavilere geçmeden önce belirtmek isteriz ki kötü ruh hali ile majör depresyon arasında çok büyük farklılıklar vardır. Majör depresyon dediğimiz durum aşağıda belirttiğimiz kriterleri beşini karşılama durumudur.

Majör depresyon durumunda ilaç ve diğer tedavi seçeneklerine başvurmakta fayda vardır. Kötü ruh hali mutsuz geçirilen bir gün de alabileceğiniz destekler farklılık göstermektedir.

Majör depresyon da kullanılan ilaçlar bazen bizim konsantrasyonumuz arttırmamızda, bazen duygu durumumuzdaki ajitasyonların azaltılmasında, bazen vücudumuzdaki seratonin ve dopamin gibi moleküllerin reseptörlerinin veya miktarının düzenlenmesinde kullanılmaktadır. Major depresyon da kullanılan bir diğer tedavi yöntemi ise akupunktur tedavisidir.

AKUPUNKTUR İLE DEPRESYON TEDAVİSİ

Depresyonda, adrenalin ve serotonin düzeyi azalmaktadır. Düzeyi azalan bu hormonlar, özellikle de serotonin salgısı yeniden canlandırılarak olması gereken düzeye yükseltilmesi gerekmektedir..

Image

Akupunktur tedavisi sigara bırakma ve fazla kilolardan kurtulmada etkili bir yöntem olarak görülmesine rağmen depresyon tedavisinde de önemli katkı sağlamaktadır. Depresyon tedavisi uygulamasındaki en büyük avantajları, herhangi bir kimyasal madde kullanılmaması sebebiyle yan etkisinin olmaması ve düşük maliyetli olmasıdır.

Hastalığın durumuna göre en az haftada 2 kere olmak üzere 5 hafta boyunca uygulanması gerekmektedir.

AKUPUNKTUR NASIL UYGULANIR?

AKUPUNKTURUN FAYDALARI NELERDİR?

Akupunktur genel felsefe olarak saçlı deride, kulakta, ellerde ve ayaklarda ayrıca göğüs ön duvarında birer mikro sistem olduğuna inanır. Yani bütün vücudumuzun temsili hem kulakta hem saçlı deride hem göğüste hem ellerde hem ayaklarda mevcuttur.

VÜCUT AKUPUNKTURU İLE MAJOR DEPRESYON TEDAVİSİ

Image

Akupunktur ile depresyon tedavisi danışanın kollarına bacaklarına ellerine göğsüne veya başına yani tüm vücuduna çeşitli kombinasyonlarda iğneleri batırılır. Ardından 20 dakika bekledikten sonra çıkartılması yöntemiyle uygulanır. Akupunktur iğneleri genel olarak çelik’ten yapılır. Dışı gümüş kaplı olan akupunktur iğneleri de mevcuttur. İşte bu iğnelerin, vücutta 20 dakika beklemesi çok çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Akupunkturla depresyon tedavisinde ana amaç vücudumuzun serotonin dengesinin sağlanması uyku düzenimizi rahatlatılması ve gün içi yağış yalan acıtasyonları azaltılmasıdır.

KULAK AKUPUNKTURU İLE MAJOR DEPRESYON TEDAVİSİ

Kulağımızda vücudumuzun tersten bir görüntüsü, vücudumuzun tersten bir temsili mevcuttur. Kulak memesi baş kısmını temsil ederken, kulağımız üzerinden yukarı doğru çıkarken sırayla gövde, kalça, bacaklar ve ayaklar bulunmaktadır.

Akupunktur ile depresyon tedavisinin bir diğer yöntemi de tabii ki kulak akupunkturdur. Aslında vücut akupunkturu ve kulak akupunkturu birbirine benzeyen bir uygulamalardır. Akupunktur ile depresyon tedavisi de kulak akupunkturu uygulaması aynı vücut akupunkturu gibi iğnelerin kulak üzerine yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Kulak üzerine yerleştirilen iğneler kalıcı iğnelerdir. İğnelerin kalıcı olması sizi korkutmamalıdır. Bu iğneler uygulamanın da küçük bir ağrıya neden olabilse bile Kulakta takıldığı süre boyunca ağrıya genellikle neden olmaz. Kulakta kalan iğneler bir sonraki seans çıkartılır ve yerine yenileri takılır.

Kulakta da vücutta da yüzlerce akupunktur noktası mevcuttur. Bu noktaların yeri her hastada aynı değildir. Örnek vermek gerekirse uykusuzluğun ağır bastığı vakalarda farklı, mutsuzluğun ağır bastığı vakalarda farklı noktalar iğnelenebilir.

YNSA AKUPUNKTURU İLE MAJOR DEPRESYON TEDAVİSİ

YNSA akupunkturu ile depresyon tedavisi bir diğer uygulama yöntemidir. YNSA akupunkturu uygulaması saçlı deriye yapılan bir işlemdir.

Image

Saçlı derimizde özellikle ön kısımda vücudumuzun genel bir temsili bulunmaktadır. Bu temsil de bulunan onlarca nokta çeşitli kombinasyonlarla yinelenir. İğneler 20 dakika beklenir ve uygulama alanından çıkartılır.

Uzun uzun anlatıp çok çeşitli tedavilerden bahsettiğimiz majör depresyon da birden fazla hatta onlarca tedavi seçeneği mevcuttur. Majör depresyon ilacı olan bir rahatsızlıktır. Aynı grip olmak gibi, aynı nezle olmak gibi ilaç akupunktur veya çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bir kez daha söylemek istiyoruz. Majör depresyon tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bir çok insan gibi majör depresyonun üstesinden tek başına gelmeye çalışmak yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Majör depresyon çok önemsenmesi gereken kesinlikle tıbbı bir desteğe ihtiyaç duyulan önemli rahatsızlıklardan biridir. Major depresyon sürecini yönetmek için bir psikiyatrist, bir psikolog, bir akupunktur uzmanından, ilaçlar ve çok çeşitli yöntemlerden destek almak gerekir. Tekrar hatırlatmak gerekirse bu söylediklerimiz tıbbi desteklerin ek olarak akupunktur tedavisi ile süreci desteklemek mümkündür. Yazının en başında belirttiğimiz majör depresyon tanı kriterlerinden bakarak ilgili kriterleri karşılıyorsanız lütfen tıbbı bir destek alın.

Küçük bir destek almaktan korkmayın. Tıbbi destek aldığınızı çevrenizle paylaşmaktan korkmayın. Major depresyon diğer rahatsızlıklar gibi hepimizin başına gelebilecek normal bir durumdur. Bu süreci atlattığınızda arkanızı dönüp baktığınızda geçirdiğiniz çok korkunç saydığınız bu sürecin aslında tıbbi destek alarak ne kadar kolaylaştığını sizde farkına varacaksınız. Geçirdiğiniz bu kötü günlerin tam tersine dönmesi emin olun tıbbı destek ve doğru yönlendirme ile çok kolaydır.


Doktorunuza Sorun

Biz Sizi Arayalım