• "Sağlığınız Bizim İçin Değerli"
Randevu Talep Formu

Zayıflama Tedavisi

Image

AKUPUNKTUR TEDAVİSİ NEDİR?

AKUPUNKTUR UYGULAMASI HANGİ RAHATSIZLIKLARDA KULLANILIR?

Akupunktur uygulaması bir meridyen bir enerji sistemi regülasyonu işlemidir. Akupunktur tedavisinde amaç vücudumuzda birbirleri ile tamamen bağlantılı, enerjilerini birbirine aktaran 12 meridyenin birbirleri arasında transferin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlamaktır.

 • Akupunktur ile zayıflama(zayıflama akupunkturu)
 • Akupunktur ile migren tedavisi
 • Akupunktur ile sigara bırakma
 • Fibromiyalji (yaygın ağrı sendromu)
 • Alerji
 • Astım
 • Romatizmal rahatsızlıklar

gibi bir çok alanda akupunktur kullanılmaktadır.

Dünya sağlık örgütü ve FDA akupunkturu onlarca rahatsızlıkta kullanmak üzere onaylamıştır.

AKUPUNKTUR UYGULAMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Akupunktur tedavisi vücudumuzda bulunan 12 meridren üstündeki akupunktur noktalarının iğnelenmesi ve bir süre o iğnelerin vücudumuzda bekledikten sonra çıkartılması uygulamasıdır.

 • Vücut akupunkturu
 • Kulak akupunkturu
 • Scap (saçlı deri) (Yamamoto New Scalp Acupuncture (YNSA)) akupunkturu
 • El akupunkturu
 • Ayak akupunkturu
 • Göğüs akupunkturu

Gibi bir çok farklı akupunktur türü mevcuttur. El çok kullanılanları vücut ve kulak akupunkturudur.

En yaygın bilinen akupunktur uygulama yöntemi tabii ki vücut ve kulak akupunkturu yöntemidir.

Akupunktur tedavisi uygulaması; elleri, ayakları, göğüs ön duvarımı, saçlı derimizi ve son olarak tabii ki kulaklarımızı birer mikro sistem kabul eder. Yani vücudumuzda bulunan tüm organ ve uzuvların bu mikro sistemlerde birer karşılığı vardır.

AKUPUNKTUR NOKTALARI NELERDİR

Akupunktur noktaları kaç tanedir sorusunun cevabı tam olarak 409 tanedir. Bu noktaların hepsinin ayrı ayrı özellikleri mevcuttur. Her rahatsızlıkta farklı noktalar iğnelenmektedir. Rahatsızlığın danışanda oluşturduğu şikayete göre iğnelenen noktalar farklılık gösterebilir. Önemli olan rahatsızlık değil, bu rahatsızlığı danışan da oluşturduğu şikayetlerdir. Rahatsızlık aynı olsa bile farklı danışanlarda aynı rahatsızlıktan mustarip farklı noktalar iğnelenebilir.

AKUPUNKTUR UYGULAMASINDA AĞRI HİSSEDİLİR Mİ?

Akupunktur ile zayıflama uygulamasında iğne kullanılmasına rağmen hastaların büyük bir kısmı iğnenin farkına dahi varmamaktadırlar.

AKUPUNKTUR İLE ZAYIFLAMA TEDAVİSİ

Akupunktur, vücudun belli noktalarına özel akupunktur iğneleri ile yapılan bir uygulamadır. Akupunktur uygulamasının zayıflama üzerindeki etkisi çalışmalar ile kanıtlanmış olup kesinlikle psikolojik bir durum değildir.

Dolayısıyla akupunktur tedavisi doğru bir beslenme programı ile birlikte uygulanması halinde etkili sonuçlar verecektir.

Akupunktur tedavisi ile daha konforlu kilo verebilmek mümkündür.

ZAYIFLAMA AKUPUNKTURU NASIL YAPILIR

Zayıflama akupunkturu gene diğer akupunktur uygulamaları gibi vücuda iğneleri takılıp 20 dakika beklemesi suretiyle yapılır. Zayıflama akupunkturu bazen de kulak akupunkturu tercih edilir.

Kulak akupunkturunda, iğneler kulağa takılır danışan iğnelerle birlikte taburcu edilir. İğneler kulakta kalmaya devam eder. Bir sonraki seans çıkartılıp yerine yenisi takılır.

Akupunktur ile zayıflamada ister kulak akupunkturu, ister vücut akupunkturu istenirse hem kulak hem vücut akupunktur kullanılsın oldukça başarılı bir uygulamadır.

Tabii ki zayıflama akupunkturu yanında diyet ve egzersiz olmazsa olmazdır.

Image

Zayıflama akupunkturunda hedef hem vücutta tokluk hissi yaratmak, hem de açlık sırasındaki töleransımızı arttırmaktır. Akupunktur uygulaması ile vücutta salgılanan serotonin ve endorfin düzeyindeki artış akademik çalışmalarla ispat edilmiştir. Bazen mutlu olmak için yemek yedigimiz anları hepimiz hatırlarız. Akupunktur ile zayıflama uygulaması hem tokken hem de açken mutlu olmamızı, huysuzlanmamamızı ve diyete uyumumuzu arttıran bir uygulamadır. Akupunktur uygulamasının bir diğer etkisi de metabolizma hızımızı arttırmak beynindeki totuk merkezini uyarmak ve kilo artışı ile ortaya çıkan diğer rahatsızlıkları mide yanması ve eklem problemleri gibi rahatsızlıkları rahatlatmakdır.

ZAYIFLAMA AKUPUNTURU TEDAVİSİNİN FAYDALARI

Metabolizmayı düzene regüle edici etkisi bulunmaktadır.

Image

Stresi azaltarak, serotonin, dopamin ve endorfinler gibi mutluluk hormonlarının seviyelerini arttırdığı için daha rahat bir zayıflama süreci sağlamaktadır.

Halsizlik ve bitkinliği önleyerek zayıflama sürecinde yaşanabilecek şeker düşüklüğünü gidermektedir. Böylece bitkinlik ve halsizlik önlenebilmektedir.

Akupunktur tedavisinde kulağa yapılan uygulamalar mide asitinin azalması sağlanmaktadır. Böylece zayıflama sürecinde yaşanabilecek olası mide problemlerinin önüne geçilebilmektedir.

ZAYIFLAMA AKUPUNKTURU UYGULAMASI KAÇ SEANS?

Image

Zayıflama Akupunktur uygulamasında en kıymetli olan dönerlik bir 1:30 aydır. İlk bir 1:30 ayda danışanlarla haftada iki ya da üç kez görüşmek istenir. Hepimiz biliriz ki diyetin ilk başladığı dönem en zor dönemdir. Bu dönemde akupunktur ile desteklenen diyet programı başarılı sonuçlar verir. Diyete uyumu kolaylaştırır. Aynı zamanda bizi tok tutmayı sağlar, açlık döneminde de agresif ve huzursuz olmamızı sağlar. Zayıflamak doktorunda seans sayısı tamamen verilecek kiloyla doğru orantılıdır. Aylık %5 maksimum kilo hedef olmalıdır. Yani 120 kg bir danışan da aylık hedef 600 kg bir danışan da aylık hedef beş 80 kg bir danışan da aylık hedef dört olmalıdır. Nihai sonra ulaşılacak hedef kilo ile mevcut kilo arasındaki fark akupunktur ile zayıflama programını süresini belirler. Asıl bahsetmemiz gereken şey ilk bir 1:30 ayda haftada iki ya da üç kez görüşmek uygunken ilerleyen dönemde haftada 1.02 görüşme yeterlidir.

AKUPUNKTUR İLE ZAYIFLAMA ETKİLİ Mİ

Akupunktur Uygulaması ile zayıflama etkili bir yöntemdir. Her uygulama gibi etkilerini hemen ortaya çıkmasını sürekli olmasını beklememek gerekir. Bazı haftalar 1 kg, bazı haftalar 2 kg, bazı haftalar 3 kg vermenin, kilomuzun sabit kalmasını yahut bazı haftalarda minimal kilo artışlarının normal olduğu uygulamalardan biridir.

Küçük kilo artışları olduğunda veya kilomuz belirli süre sabit kaldığında gene sabırlı olmak gerekir. Bu duraklama sürecinin geçici olduğu akıldan çıkartılmamalıdır.

Diyet programlarına uyumaya devam etmeli, düzenli egzersiz yapmalı ve akupunktur seanslarımızın aksatılmaması gerekir.

Akupunkturla zayıflama uygulaması mevcut diyet programına bir destektir.

Image

Bahsetmemiz gereken bir diğer önemli şey de kilo alımında sebep olacak ek bir rahatsızlığı ve ek bir patolojinin olmamasıdır. Eğer kilo almamıza açıklayabilecek tiroit fonksiyon bozukluğu gibi böbrek üstü bezindeki fonksiyon bozuklukları gibi pek bir rahatsızlığımız varsa tabii ki, zayıflama sürecinde bu ek rahatsızlığında hem tıbbi hem de tamamlayıcı tıp uygulamalarıyla tedavisi gereklidir. Birinci öncelik her zaman ilaç tedavisi ve tıbbi uygulamalardır. Akupunktur uygulaması mevcut tedaviyi destekleyici niteliktedir.

Akupunktur Ted tedavisini tek başına düşünmemek gerekir. Tiroitlerimizin az çalışması yani hipo tiroide en sık karşılaşılan bir ek rahatsızlığa bağlı kilo artışı sebebidir. Kilo artışının binlerce sebep olduğu akıldan çıkmamalıdır. Öncelik bu sebebin ortaya konması ve tıbbi tedavisidir. Akupunkturla zayıflama uygulaması sadece metabolizmanızı hızlandırır ve tüm skeçlere konu olmuş ‘’Diyete pazartesi başlıyorum. Salı geri bırakıyorum.’’ söylemini ortadan kaldırmayı hedefleyen bir uygulamadır. Bizi tok tutar, metabolizmanızı hızlandırır, açlık hissimizi azaltır ve diyet yaparken yaşanan mide yanması gibi, huzursuzluk gibi ve agresiflik gibi ek sıkıntılarımızı ve özellikle kilo veremeyeceğim düşüncesiyle yaşanan stresi azaltan bir uygulamadır.

KULAKTAKİ AKUPUNKTUR NOKTALARI NELERDİR

Kulaktaki akupunktur noktalarının ne olduğunu tanımlamak istersek eğer 150’ye yakın noktadan bahsetmemiz gerekir. Bu noktaların hepsi çeşitli rahatsızlıklar da rahatsızlığın şiddetine, danışanın şikayetlerine göre çeşitli kombinasyonlarda iğnelenir. Kulak akupunkturunda bazen kalıcı iğneler, bazen geçici iğneneler kullanılabilir. Kulak akupunkuru kalıcı iğnelerle yapıldığı takdirde bir sonraki seans o iğneleri değiştirilir ve yerine yeni iğneler takılır.

Detaylı bilgi için bizimle İLETİŞİME geçebilirsiniz.

Mutlukent Mah. 1973.Sok. No: 8 Ümitköy Çankaya ANKARA

Hemen Arayın: 0312 236 65 62


Doktorunuza Sorun

Biz Sizi Arayalım